„Той е създаден за тези моменти“

ФЕНИКС – Първо, Крис Пол той чу бившия си съотборник и треньор Уили Грийн да инструктира Ню Орлиънс Пеликанс да го предизвикат да стреля. След това, след като Пол наруши стратегията, той уведоми стария си приятел.

Пол, който ще навърши 37 години след три седмици, стана най-възрастният играч, отбелязал 30 точки и 10 асистенции в плейофен мач, тъй като даде точно тези цифри, водейки първите поставени на Финикс Сънс до победа със 110-99 в първия мач. серията им от първи кръг в неделя.

Той мина Стив Нашкойто направи същото като член на Сънс на 36-годишна възраст през 2010 г. Пол сега е един от петимата играчи в историята, които са изиграли 10 плейофни мача с 30 точки и 10 асистенции. Леброн Джеймс има най-много с 22 такива изпълнения, следван от него Майкъл Джордан на 15.

Голяма част от това дойде в ожесточеното надиграване през четвъртата четвърт, като Пол отбеляза 17 точки с разлика от пет минути и събори опит да си върне Пеликънс. Изборът на Грийн да накара защитните си играчи да дадат на Пол пространство, като минат под пик-енд-рол, се провали, когато Пол направи три последователни тройки, докато атакуваше променлива защита, която многократно го оставяше срещу по-бавен Лари Нанс младши

„Все едно да ми се обадиш [to] стреляй“, каза Пол, който погледна Грийн няколко пъти след изстрела.“ Познавам Уили; това е моят човек. Всичко това е част от играта.”

Грийн, който беше асистент на Сънс през миналия сезон и играеше с Пол в Ел Ей Клипърс и тогавашните Ню Орлиънс Хорнетс, използва натоварен състав, който намали предимството на Финикс от 23 точки на само шест в началото на четвъртата четвърт.

Но Пол наруши стратегията, като многократно се обади на центъра Деандре Айтън за да настроите екрана и да принудите Нанс да превключи. В крайна сметка Грийн трябваше да извади от играта Нанс, който беше много ефективен с Пол на пейката.

„Минахме под няколко екрана и той просто стоеше отзад и стреляше 3 топки“, каза Грийн за Пол. “Имаше объркване от наша страна, от моя страна като треньор. Трябва да се подобря с това отчитане. Крис, точно това прави.”

Пол отбеляза или асистира за 23 от Suns’31 точки през четвъртата четвърт. Неговите 19 точки във фрейма бяха втори по брой точки в последната четвърт на кариерата му.

„Този ​​човек е истински състезател и истински победител“, каза звездата от Suns Девин Букър, който отбеляза 25 точки. “Когато го иска толкова силно, можете да го видите в стойката и походката му, така че не бива да учудва никого. Той е създаден за тези моменти.”

Сънс държаха Пеликанс при 22% от ударите през първото полувреме Микал Бриджискойто беше определен за финалист за защитник на годината в НБА, удуши стража на Пеликанс Си Джей Макколъм. Пеликънс удариха само 2 от 16 за мача, когато Бриджис беше основен защитник, според мониторинга на ESPN Stats & Information. Макколъм завърши с 25 точки, но пропусна 16 удара и беше 0-за-9 с Бриджис на него.

Пол също изигра страхотна защита, като излезе с три откраднати топки.

„Това е просто неговата способност да осъзнае, че трябва да поеме играта“, каза треньорът на Сънс Монти Уилямс. “Не мисля, че съм бил около някой като Крис, който да има това вродено чувство през това време.”

Андрю Лопес от ESPN допринесе за този доклад.