Селтикс срещу Резултати за Bucks, извлечения: Джейсън Тейтъм изригва за 46 точки, за да изведе Бостън до решаваща победа в мач 6

Джанис Адетокунмпо и Джейсън Тейтъм показаха изпълнения за годините в петък вечер при победата си със 108-95, докато двата All-Stars засенчиха платото от 40 точки, докато Бостън Селтикс принудиха мача „направи или умри“ от 7-ми мач срещу Милуоки Бъкс в неделя следобед в TD Garden.

Тейтъм беше фантастичен за Селтикс в нощ, в която се нуждаеха от него, тъй като той запази най-доброто си представяне от серията за елиминационен мач на пътя в това, което лесно може да се опише като враждебна среда. Тейтъм изпревари Джанис с рекордните 46 точки, заедно с девет борби и четири асистенции. Докато усилията му бяха в загуба, Адетокунмпо доминираше, завършвайки мача с 44 точки, заедно с невероятните 20 борби и шест асистенции.

Мач 7 е насрочен за 15:30 ET в неделя, като ABC ще управлява националното предаване.

Ето три основни извода от играта:

1. Тейтъм представя едно от най-добрите изпълнения в кариерата си

Джейсън Тейтъм не винаги е бил най-добрият в тази серия, но великите играчи не позволяват на лошите игри или лошите отсечки да ги определят. И Тейтъм показа през този сезон, и по-специално в петък вечер, че наистина е страхотен играч. Предвид сезона на Селтикс, той се засили и представи едно от най-добрите изпълнения в кариерата си.

Той започна горещо, като събори две 3 точки в първите няколко минути, за да помогне на Селтикс да открият преднина в началото, но най-добрата му и най-важна работа дойде през четвъртата четвърт. След като се увеличи с 18, преднината на Селтикс беше намалена на четири с 8:42 за игра и ретроспекциите от мач 5 започнаха. Тейтъм се увери, че няма да има втори пореден срив.

Първо, невероятен избледняващ джъмпер на основната линия, за да надмине часовника за удари. След това издърпване с три точки точно в лицето на Джордж Хил. След това повтори последователността с още едно отпадане и още 3. В продължение на три минути той отбеляза 10 поредни точки за Селтикс и върна преднината до осем, за да им даде малко място за дишане. Бъксите никога нямаше да се доближат.

„Да, очевидно е ударил някои големи по време на мача“, каза треньорът на Селтикс Име Удока. „Направи това и направи правилната игра… Голяма вечер от него, определено имахме нужда от нея.“

Тейтъм отбеляза 16 точки само през четвъртата четвърт и завърши вечерта с 46, девет борби и четири асистенции при 17 от 32 от терена. 46-те точки на Тейтъм бяха вторият най-много в историята на франчайза, когато беше изправен пред елиминация, и той се присъедини към Сам Джоунс като единственият друг Селтик, който имаше няколко плейофни мача с 45 точки.

„Ето защо му плащат големите пари“, каза Маркъс Смарт. „Той влезе в друга мода точно там. Видяхме го в очите му. Беше агресивен, идваше и ни казваше „дай ми топката“. Дадохме му топката. Той го поиска и това ще направим. Както казах, затова му плащат големите пари.”

Джейсън Тейтъм все още е само на 24 години. Предстои му десетилетие или повече и вероятно стотици плейофни игри. Ще му бъде трудно да играе по-добре, отколкото в петък вечер.

2. Херкулесовите усилия на Джанис не бяха достатъчни

Бъкс вече бяха най-тежък отбор преди Крис Мидълтън да падне с изкълчване на MCL в първия кръг срещу Чикаго Булс и без него проблемът е още по-изразен. Неговото отсъствие принуди Джанис Адетокунмпо да поеме малко нелепо бреме и да се опита сам да носи Bucks.

Понякога в тази серия той е успявал да направи точно това; все пак Бъкс спечелиха три мача. Но дори и най-добрите играчи не винаги могат да го направят сами, както Джанис и Бъкс установиха по време на игра 6.

Джанис беше брилянтен. Той отбеляза 17 точки през първата четвърт, за да запази Бъкс в играта въпреки силния старт на Селтикс, и продължи да атакува цяла нощ. Селтикс не можеха да направят малко, за да го забавят, тъй като той задвижваше пътя си да рисува за гръмотевични удари и пътувания до линията за свободни хвърляния.

„Джанис беше страхотен за тях“, каза Джейлън Браун. “Безмилостен в подхода си. Той ще продължи, ще продължи да атакува. Кондицията му е страхотна, не изглежда, че се уморява толкова, колкото другите. Той просто продължава да идва.”

Гръцкият изрод завърши с 44 точки, 20 борби и 6 асистенции, стреля 14/15 от линията за свободни хвърляния и стана първият играч след Шакил О’Нийл през 2001 г., който има мач 40-20 в плейофите.

Джанис имаше изумителния процент на използване от 45,2 процента – най-високата му в плейофни мачове – и отбеляза или асистира за 52 от 95 точки на Бъкс. Това беше наистина херкулесово усилие и не беше достатъчно. Jrue Holiday и Pat Connaughton бяха единствените други играчи, които отбелязаха двуцифрени точки, но нито един от тях не отбеляза повече от 17 точки. Бъкс пропуснаха Мидълтън през цялата серия, но никога повече от Игра 6.

3. Селтикс показват решимост след краха на игра 5

Селтикс трябваше да дойдат в Милуоки, за да приключат серията в петък вечер. Вместо това, те бяха тези, които бяха изправени пред елиминиране след късен колапс в мач 5, който ги видя, че у дома си направиха аванс от 13 точки през четвъртата четвърт. Възстановяването от сърцераздирателно поражение като това изисква огромна решимост, вяра в себе си, умствена издръжливост.

След като предотвратиха елиминацията на пътя, е ясно, че Селтикс имат всичко по-горе.

„Мисля, че донякъде ужилеше загубата на този мач“, каза Джейсън Тейтъм. „Всеки имаше лош вкус в устата си. Гледането на филми, ученето от него и нетърпението – бяхме оптимистични. Не бяхме победени, знаейки, че все още имаме възможност да спасим сезона си и да влезем тук и да спечелим. Вярвахме в това, наистина го направихме. Вярвахме един в друг и това се показа тази вечер.”

Работата далеч не е свършена. Да победите най-добрия играч в света за втори пореден мач, за да елиминирате защитаващите се шампиони, няма да е лесно и Селтикс ще трябва да се прегрупират отново за мач 7 у дома в неделя. И все пак едно представление като това в петък вечер говори много за характера на тази група.

„Това беше голям момент за всички нас“, каза Тейтъм. “За мен и за отбора, точно как ще реагираме. Загубата в мач 5 щеше да ни накара или да ни разбие. Показахме много твърдост и растеж, излизайки тук и спечелихме на пътя.”