Джейсън Тейтъм осъзнава суперзвездата, когато Селтикс се нуждаят най-много от него

Джейсън Тейтъм е вече не 19 годишен. Той е на 24 и вече е преживял цял живот в плейофните мачове на НБА за Бостън Селтиксно никой не е толкова легендарен като представянето в петък с неговия сезон на линия.

Селтикс претърпяха опустошителен колапс в мач 5, давайки преднина от 14 точки с оставащи 10 минути, за да даде защитаващия си шампион Милуоки Бъкс води с 3-2 в полуфиналите на Източната конференция. Не само, че пред очите им блесна звезден сезон, но и законният шанс за спечелване на първенството беше изчезнал. Бостън се изправи срещу кошмара на НБА – елиминационен мач Джанис Адетокунмпо в Милуоки.

TD Garden мълчеше. Служителите на Селтикс бяха мрачни. „Раздадохме го“, каза той Джейлън Браун, който излезе сам от изпразнена арена в сряда. Добави техният треньор, Udoka Name: “Пропуснахме златна възможност.”

Тейтъм взе друг такт. Можеше да усети, че линията на разпит в неговата пресконференция след мача търси известно признание за поражението, дори се усмихва на моменти, преди да увери Бостън: „Сериалът не е свършил“.

„Мога да дойда тук и да се надуя, да бъда тъжен и съм сигурен, че ще има голяма история за това как сме победени, а аз не ни вярвам“, каза той. „Не можеш да промениш случилото се. Смърди, със сигурност, но е 3-2 и е първото срещу четири. Няма смисъл да бъдеш сега… защото това няма да направи нищо за следващия мач. Винаги Бъдете оптимисти и вярвайте в себе си, вярвайте в групата, че можем да спечелим мача в петък.”

Така той го направи, напълно реализирайки своя страхотен потенциал за всички времена в победа със 108-95, за да форсира мач 7 в Бостън в неделя.

„Това беше нашият сезон на линия“, каза Тейтъм. “Оставете всичко на пода. Това е мисленето, което имам – мисленето, което всички имаме – така че нямаше да съжалявам. Просто се опитвах да направя каквото е необходимо.”

Първата тройка на Тейтъм дойде по-малко от три минути след игра 6. Втората му даде преднина на Селтикс с 15-6 66 секунди по-късно. Бостън поведе в петък вечерта с 3:42 от първата четвърт, когато Адетокунмпо даде да се разбере, че няма да направи задачата на Селтикс по-лесна от почти невъзможна. Но Тейтъм отговаряше на всяко обаждане.

„Ето защо му плащат големите пари“, съотборник от Селтикс Маркъс Смарт каза пред репортери. „Това е, точно там, за моменти като този. Казвах му през цялата игра „Просто бъди ти, човече“ и той беше.“

Той започна 4 за 4 от диапазон от 3 точки. Той караше за лежания покрай тях Jrue Holidayнад Брук Лопес и чрез всеки друг Бъкс, който се осмели да го защити. Той имаше 18 точки на полувремето, отговаряйки на Antetokounmpo кофа за кофа. Тейтъм добави още 12 през третото тримесечие, последните две от които гъделичкаха въжето на отстъпление от 23 фута в Боби Портис‘широко отворени очи и даде предимство на Бостън с 82-68 в последните секунди на третата четвърт.

Тейтъм отвори чантата си, извади съдържанието и даде на Милуоки всичко, което имаше.

Нападателят на Бостън Селтикс Джейсън Тейтъм отбеляза 46 точки в елиминационен мач 6 срещу Милуоки Бъкс в полуфиналите на Източната конференция. 04.30 Стейси Ривър / Getty Images

„Бях развълнуван да играя днес“, каза той. „Това е голям момент за всички нас, за мен и за отбора, точно как ще реагираме. Загубата в мач 5 или щеше да ни направи, или да ни разбие, и мисля, че показахме много твърдост и растеж, излизайки тук и да спечелим на пътя и да си дадем шанс.”

Но това беше къщата на Адетокунмпо и той се опитваше да каже на посетителите си, че вече не са добре дошли. Действащият MVP на финалите имаше 32 собствени точки през три четвърти. Той имаше своите 40 в началото на четвъртата, когато неговият 3-указател намали преднината на Бостън от 18 точки до 85-81. Прекалено напомняше на неговите 3, които обърнаха завръщането на Милуоки през четвъртата четвърт в игра 5 и направо отразяваше неговия мач 6 с 50 точки, който затвори Финикс Сънс във финалите през 2021 г., до почти перфектната му нощ от линията за свободни хвърляния.

Само, че Тейтъм устоя на баража на Адетокунмпо и изнесе нокаута. Той отбеляза следващите 10 точки на Бостън, половината от които даде с оспорвани скачачи, когато изтече часовникът за удари, за да върне преднината до 95-87. Милуоки не можа да слезе от тепиха. Четири поредни свободни хвърляния на Тейтъм увеличиха преднината до 13 в рамките на две минути и му дадоха 46 точки през нощта. Бъксите хвърлиха кърпата и дръпнаха стартерите си.

„Трябва да му отдадете заслуга“, каза Адетокунмпо. „Той игра невероятно. Той доведе отбора си до победа. Той направи много трудни удари. Като отбор вършехме добра работа да бъдем пред него, като го накарахме да стреля оспорвани 3s, оспорени 2s, но той ги направи , и трябва да уважаваш това. Той игра невероятно.”

Единствено Уилт Чембърлейн е отбелязал повече точки при победата, когато е изправен пред елиминация след първия кръг преди 25-ия си рожден ден. Чембърлейн отбеляза 50 точки срещу Селтикс на Бил Ръсел в мач 5 от финалите на Източната конференция през 1960 г. Той не изравни усилията си в загубата в мач 6 два дни по-късно. Това е задачата на Тейтъм в мач 7 срещу Бъксите на Antetokounmpo в неделя. Изстрел за титла и величие очакват от другата страна.

И Тейтъм приема същото успокояващо отношение у дома в Бостън.

„Наистина го очаквам с нетърпение“, каза той около 36 часа преди сигнала. „Само да спечелим тази игра и да си дадем шанс да се върнем, това е. Прави или умри и ще бъде забавно. Това трябва да е забавно. Това е баскетбол. Най-големите моменти, най-голямата сцена и когато кипи долу, просто излизам и се забавлявам.”

Тейтъм се изправи срещу Леброн Джеймс като новобранец в мач 7 от финалите на Източната конференция през 2018 г. Той отбеляза 50 точки срещу Кевин Дюрант в плейофите от миналия сезон и постигна Бруклин Нетс тази година. И току-що надви Джанис Адетокунмпо в мач за елиминиране на пътя. Той даде на тримата най-велики играчи от тяхното поколение всичко, с което можеха да се справят. Джейсън Тейтъм вече не е на 19. Той е суперзвезда от НБА.